Știință prin experiment în Europa

În perioada 1 septembrie 2016 – 31 august 2018, Școala Gimnazială Nr.10 Rm. Vâlcea va coordona desfășurarea  proiectului european Știință prin experiment în Europa, în cadrul programului Erasmus Plus, acțiunea KA2 Parteneriat Strategic între Școli.  Acest proiect se desfășoară împreună cu următoarele școli:

  1. SZKOLA PODSTAWOWA W CIECHOCINIE, CIECHOCIN, POLONIA
  2. CEIP BLAS DE OTERO, MADRID, SPANIA
  3. PROTYPO PEIRAMATIKO GIMNASIO AGION ANARGYRON, AGIOI ANARGYROI, GRECIA
  4. OSNOVNA SOLA PRESKA, MEDVODE, SLOVENIA
  5. ERZURUMLU IBRAHIM HAKKI ORTAOKULU, ANKARA, TURCIA

Proiectul își propune să îmbunătățească înțelegerea experimentelor științifice cu impact asupra industriei, afacerilor, medicinei și calității vieții. De asemenea, promovează cooperarea, lucrul în echipă, dezvoltarea abilităților de utilizare a calculatorului, aduce împreună elevii, cadrele didactice, părinții și comunitatea locală.

Pentru detalii deschideți fișierul de mai jos

Erasmus+

Science through Experiment in Europe

REUNIUNE DE PROIECT GRECIA